Biyografi

BİYOGRAFİ

DENİZ BAYAV

 

1980 Merzifon doğumlu olan Deniz Bayav lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği Bölümü’nde tamamlamıştır. Aynı üniversitenin yüksek lisans programından 2003’de, doktora programından 2006’da mezun olan Bayav, resim ve baskı resim üzerine yoğunlaşmıştır. 

 

“Survivor” isimli ilk kişisel sergisini Toronto’daki Gallery 401’de gerçekleştirmiştir. Yurtiçinde üç kişisel sergi açan sanatçı 30. Dyo Resim Yarışması’nda Başarı Ödülü ve 6. Uluslararası Osteoporoz konulu resim yarışmasında mansiyon almıştır.  Yurtiçinde ve yurtdışında çok sayıda karma sergi, fuar, bienal ve resim sempozyumuna katılan Bayav’ın çalışmaları Bradley Üniversitesi, Art Suites Galerisi, Alfredo Guati Rojo Ulusal Suluboya Müzesi, Luis Noboa Naranjo Müzesi, İlhan Koman Resim ve Heykel Müzesi, Elhovo Belediyesi, Lüleburgaz Belediyesi ve Osman İnci Müzesi’nin koleksiyonunda bulunmaktadır. 

 

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde profesör olarak görev yapan sanatçı 2006 yılından bu yana aynı üniversitede resim, baskı resim ve desen dersleri vermektedir. 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Fransa Paris 8 Üniversitesi Plastik Sanatlar Bölümü’nde “misafir profesör” olarak çalışmıştır.